AIR INDUSTRY SERVICE CZ, s.r.o.

korespondenční adresa:

AIR INDUSTRY SERVICE CZ, s.r.o.
Richard Vaňkát
poste restante
257 51 Bystřice


provozovna:

RESTAURÁTORSKÁ DÍLNA NOVORETRO
K letišti
Nesvačily
257 51 Bystřice u Benešova
+420 604 900 142
richard.vankat@gmail.com
S KÝM SPOLUPRACUJEME

www.oldradio.cz

www.retroservis.cz

 

Restaurování rádia TELEFUNKEN BIG BEN SALON - 1936/37

Tato fotogalerie je prázdná.

Luxusní rádio TELEFUNKEN BIG BEN SALON, se vyrábělo v letech 1936/37, ve firmě Radiotechna, spol. s r.o., Praha - Přelouč. Ve své době stálo 4.950,- Kč. Úctyhodné rozměry, 655 x 482 x 327 mm a váha 26,4 Kg, hovoří za své. Jedná se o devítiobvodový superhet, se samostatným hloubkovým a výškovým reproduktorem. Technickou zajímavostí je světelný projektor (je vidět vzadu za stupnicí), který řízen pohybem přes ladění a vlnový rozsah, světelným paprskem nahrazoval klasický mechanický ukazatel na stupnici. Celková oprava zabrala dosti času.  Nejpracnější, bylo odstranění starého laku z povrchu a z profilových lišt, které rádio lemují. Po odstranění laku se objevila krásná kořenice břízy. Bylo nutné slepit povolenou konstrukci, vyměnit poškozené, nebo chybějící fragmenty, podklížit na mnoha místech povolenou dýhu. Novou povrchovou úpravu jsem provedl opět ručně šelakem. Poškozené a popraskané byly i výplety. Vyrobil jsem nové rámečky a výplety z přírodního materiálu dle originálu, provedl pan Nedvěd z Kostelce nad Labem.

Restaurování rádia TELEFUNKEN CHORAL - 1936/37

Tato fotogalerie je prázdná.

Toto impozantní rádio, které je vidět v mnoha historických filmech, se vyrábělo ve společnosti Radiotechna, spol. s.r.o., Praha - Přelouč, v letech 1936/37. Rádio má rozměry 45 x 51 x 24 cm a váží 15 kg.
Ke mě se dostalo napadené červotočem a rzí. Některé fragmenty bylo nutno vyměnit. Celkové vyčištění šasi, nový síťový kabel, atd. K mému překvapení po zapnutí svítí a žhaví. Po opravě elektrické části bude hrát. Tak mám radost, že další zajímavý kus bude zachován.

Restaurování rádia TELEFUNKEN - SUPER 277WK, z roku 1942

Tato fotogalerie je prázdná.

Impozantní rádio TELEFUNKEN - SUPER 277WK, se vyrábělo v roce 1942, ve firmě Telefunken Deutschland TFK. Jeho rozměry jsou 700 x 550x x340 mm a váha 30 Kg. Celková oprava si vyžádala přes 30 hodin práce. Zpevnění konstrukce, doplnění ulámaných dýh, nová povrchová úprava šelakem, nový brokát na přední straně. Celkové vyčištění šasi a každé dostupné součástky, tedy i všech vrutů podložek, atd. Rádio je funkční.

Restaurování gramofonu HIS MASTER´S VOICE, z roku 1928/30

Tato fotogalerie je prázdná.

Dostal jsem možnost zrestaurovat gramofon na kliku, His Master´s Voice, z roku cca 1928/30. Hlavní problém byla nefunkčnost, opravu strojku jsem svěřil panu Matrinovi Stránskému, který odvedl bezchybnou práci. Nyní je přístroj v plné parádě a funkční, jak můžete vidět na tomto videu.  https://www.youtube.com/watch?v=fx2WpwgfPSc

Restaurování rádia Mikrofona MK306 Superdual Luxus

Tato fotogalerie je prázdná.

Rádio Mikrofona, MK306 Superdual Luxus, se vyrábělo v letech 1935/36, ve firmě Microphona Bratří Knotků, v Praze Strašnicích. Standardní oprava, včetně výroby zadní stěny dle originálu, která u rádia chyběla. Těchto zajímavých kousků moc není, tak jsem rád, že se zase jeden podařilo zachránit. Stejné jsem restauroval asi před pěti lety.

 

Restaurování rádia INGELEN GEOGRAPHIC 39W - rok 1938/39

Tato fotogalerie je prázdná.

Baví mě opravovat staré věci a stará rádia. Jsou to technicky zajímavé kousky, například tento INGELEN GEOGRAPHIC 39W. Podobné rádio jsem tu už ukazoval. Má kulatou stupnici s mapou, na níž se rozsvěcují jednotlivé body podle naladění. Světlovodné skleněné tyčinky uvnitř disku pod mapou, jsou osvětlovány planetárně obíhající žárovkou v tubusu, Ta se pohybuje v závislosti na ladění stanic. Mapu jsem musel dát novou, repliku provedla firma PRO21, nový je i nápis INGELEN a galvanizací prošly i mřížky před reproduktorem. Celková oprava skříňky a povrchová úprava šelakem je již standardem.
 

Restaurování rádia TELEFUNKEN POLO - rok 1939/40

Tato fotogalerie je prázdná.

Toto rádio se vyrábělo v letech 1939/40 ve firmě Radiotechna, spol. s.r.o., Praha - Přelouč. I když byl tento kus v poměrně zachovalém stavu, přeci jen bylo nutno zpevnit konstrukci místy rozklíženou, udělat novou povrchovou úpravu, vyčistit šasi atd. Předsazená skleněná stupnice není zrovna nejlepší nápad, protože se za ní usazuje prach, ale dává rádiu zajímavý vzhled.

Restaurování rádia INGELEN US537W GEOGRAPHIC - rok 1936/37

Tato fotogalerie je prázdná.

Rádio INGELEN US537W GEOGRAPHIC se vyrábělo v letech 1936/37 ve firmě Ingelen, Elektrotechnische Fabrik Ing. Ludwig Neumann GmbH, ve Vídni. Tento kus se ke mě dostal v poměrně zachovalém stavu. I tak ale bylo nutno udělat novou povrchovou úpravu šelakem, dát novou mapu a doplnit chybějící nápis Ingelen z leštěného nerezu. jak patrno z fotek, rádio nemělo klasickou stupnici ladění, ale mapu s malými otvory, které se rozsvěcovaly podle naladění. Například, když se naladil Berlín, svítil bod u Berlína. Ta mapa je přilepena na disku, v jehož vnitřku jsou světlovodné skleněné tyčinky. Na tyto tyčinky dopadá z boku světlo z žárovek podle vlnového rozsahu, které disk obíhají vně, jako planety. Jedná se o technicky zajímavý a vzácný exemlář.
 

 

 

Výroba secesních židlí

Tato fotogalerie je prázdná.

Mezi restaurování starých rádií se mi občas dostane i jiného úkolu. V tomto případě výroba 12ti kusů secesních dubových židlí dle vzoru. Pro mou garážovou dílnu to byla docela výzva -:)). Povrchová úprava bude tmavě hnědá, sedák čalouněný kůží. To už je ale úkol pro jiné borce, já jsem hotov.

Restaurování rádia RADIO L.L. Synchrodyne - rok 1928

Tato fotogalerie je prázdná.

Restaurování ,, RADIO L.L. Synchrodyne, typ 3609. Toto rádio se vyrábělo ve firmě Radio L.L. (Lucien Levy, LL Radio), S.A.E.D.R.A., Douglas; Paris, v roce 1928. To, co je nahoře, není reproduktor, jak by si někdo myslel, ale drátová anténa. Reproduktor se připojoval zvlášť.

 

Restaurování rádia TUNGSRAM 7835 - rok výroby 1934

Tato fotogalerie je prázdná.

Bližší informace k tomuto krásnému rádiu se mi nepodařilo dohledat. Rádio se podle štítku vyrábělo v licenci, ve firmě Krešl a spol., Philips. Přístroj byl celkem zachovalý a hlavně kompletní. Po celkové opravě jak skříňky tak šasi, vypadá vypadá velmi dobře.

Restaurování rádia TELEFUNKEN VIOLA - rok 1937/38

Tato fotogalerie je prázdná.

,,, restaurování rádia TELEFUNKEN VIOLA. Tato elegantní rádia se vyráběla v letech 1937/38 v Československu, ve firmě Radiotechna, spol. s r. o., Praha-Prelouc. Hezký a celkem zachovalý kousek, povrchová úprava ručně, hnědočerným šelakem.

Restaurování rádia PHILIPS 471A - 14, rok výroby 1938/39

Tato fotogalerie je prázdná.

Restaurování rádia PHILIPS 471A - 14. Tato krásná rádia se vyráběla v letech 1938/39. Ke mě se dostaly dva kousky, to světlejší jsem musel kompletně předýhovat. Leštění kovových částí je také dost pracné. Tak snad se dílo povedlo,, -:))

Restaurování rádia KAPSCH S3S - 1938/39

Tato fotogalerie je prázdná.

V rakouské firmě Kapsch & Söhne (KS), Telephon- und Telegraphenfabriks-AG; Wien se v letech 1938/39 vyrábělo hezké rádio se svislou stupnicí, KAPSCH S3S. Měl jsem k dispozici dva kusy, každému chybělo něco i rozsah poškození byl různý. Z těch dvou kusů se mi podařilo udělat jedno velmi pěkné a kompletní.

Restaurování rádia Mikrofona MK304 Primavera, Trix Popular - 1935/36

Tato fotogalerie je prázdná.

A ještě jeden kousek, ke konci roku. Jednalo se o restaurování rádia Mikrofona MK304 Primavera, Trix Popular. Toto rádio se vyrábělo v letech 1935/36 a jedná se o jednoobvodový přímozesilující přijímač (KV, SV, DV) s napájením ze střídavé sítě. Dynamický reproduktor s permanentním magnetem. Dřevěná skříň se soklem, skleněná stupnice, bakelitové ozdobné rámečky. Přijímač Trix Popular se jen mírně lišil od přijímače MK304 Primavera, některé provedení obsahovalo i šasi MK206. U těchto přímozesilujících rádií je problém s kvalitou signálu a je nutná dobrá anténa. Stav je vidět na fotkách, babička rádio používala jako podstavec na kytku, což není ojedinělý případ. Oprava se myslím docela zdařila. Povrchová úprava opět šelakem.

Restaurování rádia HORNYPHON REX 40W W345A - 1939/40

Tato fotogalerie je prázdná.

Další krásné rádio které jsem měl možnost zrestaurovat, je HORNYPHON REX 40W W345A. Toto rádio se vyrábělo ve Vídeňské firmě HORNY, v letech 1939/40. Původní, dochovalý stav je patrný z fotografií. Povrchová úprava je opět ruční, šelakem.

Restaurování rádia SABA 457WK - 1939/40

Tato fotogalerie je prázdná.

V německém Villingenu se v letech 1939/40 vyrábělo toto moderně vyhlížející rádio SABA 457WK, které jsem měl možnost restaurovat. Stav, ve kterém se ke mě přístroj dostal, je patrný z fotografií. Rádio jsem kompletně rozebral, zpevnil konstrukci a vyrobil chybějící sokl. Následovalo odstranění původní povrchové úpravy, oprava dýhování, přilepení spodní lišty a nová povrchová úprava šelakem. Šasi jsem vyčistil a opravil mechaniku ladění. Na reproduktorovou stěnu jsem dal novou látku. Po opětovném složení vypadá rádio jak nové.

Restaurování gramorádia DUCATI RR 3404.5 - rok 1942

Tato fotogalerie je prázdná.

Známá Italská firma DUCATI, která byla založena v roce 1926, je známá především výrobou motocyklů. Motocykly ale začala vyrábět až po druhé světové válce. Do té doby vyráběla elektronky, kondenzátory a další elektrické součástky a také rádia a gramorádia. Já jsem dostal možnost zrestaurovat zajímavé gramorádio DUCATI RR 3404.5, z roku 1942. Stav, v jakém jsem přístroj dostal, dokladují fotografie. Dýhy na mnoha místech odlepeny, na kažkou část kterou jsem znovu klížil, jsem si musel vyrobit šablonu. Dýha na korpusu je z hrušky, na odýhování víka a předního čela rádia, jsem použil Indickou jabloň. povrchová úprava šelakem. Zelená barva je dle originálu RAL 6018, tedy stejná, jako na Italské vlajce. Sokly jsem musel vyrobit nové, ty původní se nedochovaly. Rovněž gramofon byl nahrazen Československým Supraphon H21, původní se rovněž nezachoval. Za spolupráci děkuji panu Hájkovi www.oldradio.cz , který dokázal přístroj oživit.

Repase gramorádia TESLA 1002A Maestro

Tato fotogalerie je prázdná.

Impozantní gramorádio TESLA 1002A Maestro, které jsem možnost repasovat, se vyrábělo v letech 1958/60 v Tesle n.p., Kolín. Přístroj je plně funkční, včetně VKV konvertoru, Výhodou čtyřrychlostního gramofonu H20 je možnost přehrávání běžných gramofonových desek a po přepnutí na rychlost 78 a přetočením jehly i přehrávání starých šelakových desek. Zvuk i poslech je znamenitý. Prostě, lampový přístroj, v dřevěné bedně. Takže to nevyhazujte, investice stojí zato.

Restaurování rádia PHILIPS 836 A - 1934/35

Tato fotogalerie je prázdná.

Rádio PHILIPS 836 A, se vyrábělo v Německu a také v Belgii, v letech 1934/35. Po celkové opravě je opět plně funkční a v plné kráse.

Restaurování rádia PHILIPS 944 A - rok 1934/35

Tato fotogalerie je prázdná.

Dostal jsem možnost zrestaurovat toto malé rádio, PHILIPS 944 A, které se vyrábělo v letech 1934/35 v pražském Hloubětíně. Jedná se o jednoobvodový, přímozesilující přijímač. Rádio prošlo kompletní opravou, včetně šelakové povrchové úpravy a je plně funkční.

Repase rádia PHILIPS 750A Credo - 1937/38

Tato fotogalerie je prázdná.

Rádio PHILIPS 750 Credo, vyráběné v letech 1937/38 v Německu. Superhet s elektronkovým indikátorem vyladění (magické oko), skleněná stupnice ve výklopném bakelitovém rámu. Jednoknoflíková obsluha, kdy jeden ovládací prvek s možností otáčení a posuvu ve dvou směrech umožňuje ladění, regulaci hlasitosti a tónové clony. Zajímavé řešení. Přístroj je po rekonstrukci a plně funkční.

Restaurování rádia EMPO ADMIRÁL - 1937/38

Tato fotogalerie je prázdná.

Šestiobvodový superhet (DV, SV, KV) s napájením ze střídavé sítě. Elektromagnetický ručkový indikátor vyladění. Dynamický buzený reproduktor. Dřevěná skříň, kovové chromované lišty, skleněná stupnice se světelnou indikací zvoleného rozsahu a tónové clony. Tato rádia se vyráběla v letech 1937/38 ve firmě EMPO, Severočeská Továrna EI., Sp. S.R.O., Praha - Čakovice.
Velice pěkný kousek, který se ke mě dostal, je opět v perfektním stavu a plně funkční.

Restaurování starého gramofonu,, cca 1930

Tato fotogalerie je prázdná.

Další starý gramofon na kliku, který jsem měl možnost restaurovat. Přístroj zhotovený kolem roku 1930 je v dubové skříňce. Hlavní závadou, byl poškozený strojek, ale už hraje. Zvuk staré šelakové desky, má svoje kouzlo,,,,

Restaurování gramofonu na kliku

Tato fotogalerie je prázdná.

Prvorepublikový gramofon na kliku, úctyhodných rozměrů a váhy. Prodejcem byl obchodník Carl Strässer ve Stuttgartu, ale o jaký typ se jedná, to jsem nezjistil. Oprava se myslím zdařila a to včetně stroje, který jsem musel vyčistit a namazat, takže přístroj hraje jak zamlada. Povrchová úprava opět šelakem s důrazem na zachování původní patiny. Do okýnek "zesilovače" bylo použito hedvábí, jehož správné vypnutí dalo trochu práci.

Restaurování rádia TELEGRAFIA T44 - 1939/40

Tato fotogalerie je prázdná.

Rádio TELEGRAFIA T44 se vyrábělo v Československu v letech 1939/40 v akciové společnosti Telegrafia Praha-Pardubice. Tento kousek si prožil své. Jak je vidět z fotografií, postupem času v něm našli domov červotoči a hraboši. Snad se mi povedlo mu vrátit původní krásu. Dokonce svítí a chrastí, ale to už bude úkolem pro pana Hájka, aby ho oživil. Povrchová úprava je opět šelakem, nová je i stupnice, ta původní byla dost omšelá. Mechaniku jsem opravil a seřídil, takže všechno chodí jak má. Tak snad bude v dalších letech dělat sběrateli radost.

Restaurování rádia PHILIPS 272A Gavotta - 1936/37

Tato fotogalerie je prázdná.

Rádio PHILIPS 272A Gavotta z roku 1936/37 se ke mě dostalo sice kompletní, ale skříňku se již někdo snažil opravovat. Ořechová dýha byla vysazena mahagonovými záplatami a celek byl natřen nějakým lakem neznámého původu. Nezbylo tedy nic jiného, než skříňku této povrchové úpravy zbavit, vyrobit přípravky a znovu předýhovat ořechovou sesazenkou. Povrchová úprava je tradičně šelakem. Tato rádia se vyráběla v továrně Philips akc. spol., Praha - Hloubětín.

 

Litinové kuchyňské váhy

Tato fotogalerie je prázdná.

Litinové kuchyňské váhy, prý památka po babičce. Takových předmětů po našich babičkách, se vyhodilo spousty. Ale posuďte sami, není to škoda? Jen tomu dát tu práci a trochu trpělivosti. Barvy jsem musel nechat specielně namíchat, ale vyplatilo se.

Restaurování velkého cestovního kufru z roku 1923

Tato fotogalerie je prázdná.

VELKÝ  CESTOVNÍ  KUFR

Vyroben v roce 1923
Restaurován v únoru až červenci, roku 2017
Rozměry 97 x 52 x 64 cm
Dřevěná měkká konstrukce na rybinový spoj, potažená plátnem natřeným šedou barvou. Kufr je opatřen železným kováním, připevněným k dřevěné konstrukci mosaznými hřebíčky. Ochranné dubové lišty jsou připevněny železnými nýty a konce jsou opatřeny mosazným kováním. Po stranách, jsou masivní kožené úchyty. Vnitřek kufru je vylepen látkou s modrým proužkem. Víko je fixováno koženými pásky.
Rok výroby jsem odvodil dle data na novinách, které byly použity pod vnitřní látkou. Stejný kufr jsem viděl ve filmu „Vzpomínky na Afriku“,  jehož děj se odvíjel ve stejné době.
Kufr byl zřejmě delší dobu uložen ve vlhkém prostředí. Dno kufru bylo prohnilé, vnitřní látka byla napadena bílou plísní. Kování a další kovové části byly napadeny rzí. Mosazné kování a hřebíčky byly silně zoxidované. Kožené úchyty, na jedné straně chyběl, na druhé straně ztrouchnivělý. Kožené pásky na přidržení víka přetržené. Vnější látkový potah byl velmi silně znečištěn prachem.
Cílem restaurátorské práce, bylo obnovit původní vzhled kufru se zachováním co největšího množství původního materiálu.
Restaurátorská práce spočívala zejména v těchto úkonech:
-  rozebrání a stanovení postupu prací
-  celkové umytí a vyčištění vnějších a vnitřních ploch a zbavení plísně
-  oprava dna, vysazení prohnilých částí, zpevnění a napuštění pryskyřicí
-  odrezení a vyčištění železného kování a natření ochrannou matnou černou barvou
-  vyčištění mosazného kování a hřebíčků, konzervace silikonovým olejem
-  vyčištění dřevěných lišt a nátěr čpavkovým mořidlem
-  nátěr vnějších ploch ochranným a zpevňujícím matným lakem
-  výroba kožených úchytek, vyčištění železných nýtů a výměna
-  výroba kožených pásků přidržujících víko
-  vylepení dna novou látkou s modrým proužkem
-  oprava a přenýtování závěsů, sestavení a spasování s víkem
-  pořízení fotodokumentace před zahájením prací, během prací a po dokončení

 

Restaurování rádia TELEGRAFIA METRO z roku 1938/39

Tato fotogalerie je prázdná.

Jak vidíte na fotkách, dostal se ke mě tento zajímavý kousek ve více než zuboženém stavu. Dýhy povolené jak zevnitř tak i zvenčí a na mnohých místech chyběly. Přední reproduktorová deska se po demontáži rozpadla. Šasi bylo znečištěné, vodící lanka potrhaná, nic nefungovalo. Nastalo dlouhé klížení po jednotlivých částech a doplnění dýhy, rekonstrukce přední desky a nový potah. Konečná povrchová úprava opět šelakem. Šasi jsem vyčistil jak to šlo nejlépe a opravil mechaniku aby to chodilo jak má. Konečné spasování, seřízení a vycídění každého šroubku. A pracnost ? asi 50 hodin,, no, nezdá se to, že ?

Repase rádia PHILIPS 494U z roku 1940

Tato fotogalerie je prázdná.

Bakelitová skříňka v kombinaci se dřevem, velmi hezký kousek. A myslím, že jich bude velmi málo, protože na internetu jsem žádné fotky nenašel. Tento model vyráběla firma PHILIPS v Nizozemském Eindhovenu v roce 1940.

Repase gramorádia TESLA 1018A Liberta 2

Tato fotogalerie je prázdná.

Snad jsou fotky dostatečně vypovídající,,,, u některých věcí to stojí dost práce a trpělivosti, než udělají radost některému sběrateli.

Restaurování rádia TESLA 538A STEREODIRIGENT

Tato fotogalerie je prázdná.

Rádio bylo asi delší dobu ve vlhkém prostředí, fotografie jsou dostatečně vypovídající. Povrchová úprava opět šelakem.

Repase rádia TESLA 532A ECHO

Tato fotogalerie je prázdná.

Rádio TESLA 532A ECHO po repasi. Lesklé předměty se fotí blbě, všechno se na povrchu odráží. To je tím, jak jsem zrepasoval původní lak, rádio je jak nové,, -:))

Repase rádia TESLA UNISONO 2833 AB

Některé předměty se ke mě dostanou v dosti zbídačeném stavu, jako například tato TESLA UNISONO 2833 AB, které se vyrábělo v letech 1981/84 v Tesle Bratislava. Na fotkách je vidět, že lecos se dá zachránit a uvést takřka do původního stavu. Rádio i pěkně hraje, takže by ho byla škoda.

Restaurování rádia PHILIPS 636 A - rok 1933/34

než se toto rádio dostalo do mé nemocnice, strávilo kus života ve vlhkém prostředí, což se jasně podepsalo na jeho vzhledu. Podstoupilo několik plastických operací, vyhlazení pleti a konečného makeupu v podobě šelakové polytury a závěrečného stylingu,, -:))
Příjemná práce. Byly oloupané a poškozené dýhy, konstrukce byly " zpevněny " hřebíkama a šroubama a někdo to natřel štětcem nějakým lakem. Takže obrousit, podlepit a doplnit dýhy, u malého stolku nová sesazenka, znovu spasovat a skolíkovat aby to drželo i bez těch hřebíků a provést povrchovou úpravu šelakem. Jsou z toho hezké kousky.

Gramofon na kliku " Troubadour " po repasi

Úkolem této repase bylo celkové vyčištění přístroje, vyleštění chromovaných částí, nakonzervování vnějšího potahu a kontrola strojku. Leštění každého škoubku byla dost piplačka, ale podařilo se. Zabralo to celkem 18 hodin práce.

Restaurování barokních bočních oltářů - klášter Želiv

Dostal jsem možnost podílet se svým malým dílem na rozsáhlé opravě kostela Narození Panny Marie v areálu premonstrátského kláštera v Želivi. Předmětem mé práce bylo restaurování barokních bočních oltářů. Celková devastace, napadení hnilobou a červotočem, chybějící nebo zcela nepoužitelné fragmenty a zborcená konstrukce oltářů, si vyžádalo trochu trpělivosti při opravě. Rovněž byl použit impregnační prostředek pro eliminaci červotoče a hub a napouštěcí pryskyřice pro zpevnění ztrouchnivělého dřeva. Takto jsou oltáře připraveny pro pozlacovače a umělecké lakýrníky.

Repase rádia Telegrafia D-Dur - 1940/41

Rádio Telegrafia D-Dur, s tlačítkovou předvolbou pro 8 stanic. Vyrábělo se v letech 1940/41 ve firmě Telegrafia, akc. spol., Praha-Pardubice. Celkově repasováno, s důrazem na zachování původního laku a patiny. Opravena byla i mechanika, aby všechno chodilo a ukazovalo, jak má.

Repase rádia TESLA 624A " Chorál " 1957/59

Toto na svou dobu luxusní rádio se vyrábělo v letech 1957/59 v n.p. TESLA Přelouč.

Restaurování rádia IRON KVINTA - 1948/49

Tento krásný přístroj se vyráběl v brněnské firmě KVINTA těsně před znárodněním, v letech 1948/49. Dále se pak vyráběl pod značkou TESLA. Přístroj jsem získal jako nefunkční, šasi bylo zarezlé s nefunkční mechanikou, skříňka byla napadená červotočem. Nyní je rádio opět ve skvělé kondici a hraje docela dobře.

Restaurováni rádia TELEGRAFIA C dur - 1940/41

Toto krásné rádio jednodušší konstrukce vyráběla firma Telegrafia, akc. spol., Praha - Pardubice v letech 1940/41. Po zapnutí sice svítilo, ale to bylo tak všechno. Hlavně byla přetrhaná ocelová lanka ladění a volby vlnových rozsahů. Takže sehnat lanka, opravit a seřídit, vyčistit šasi atd. U skříňky jsem zrestauroval a nakonzervoval původní povrchovou úpravu a rádio má krásnou, původní patinu. A můj kolega, který rozumí různým ohmům, faradům, mřížkám a ví, co má kterým drátkem kam vést, rádio zprovoznil. Hraje krásně. Myslím, že investice do záchrany tohoto rádia se vyplatila. Posuďte sami.

Retaurování rádia MINERVA 375 - Rakousko 1936/37

Toto velmi hezké rádio s mimořádně zachovalým a funkčním vnitřkem se mi podařilo koupit v Praze. Léta používání, kdy rádio od zakoupení neopustilo byt a majitele se podepsala na celkovém stavu skříňky. Původní lak jsem musel sejmout, opravit drobné poškození a odlepení dýh a udělat novou polituru. A protože se jedná výhradně o ruční práci, tak to práci dalo. Bakelitové prvky jsem oživil a nakonzervoval, jakož i měděnou cedulku pod magickým okem. Myslím, že tento kus bude chloubou sbírky.
Od zákazníka mám informaci, že rádio znovu hraje a to díky šikovným rukám pana Hájka z Dejvic. Inu, každý umí něco jiného,,,,

Repase - skleněný lustr

Nádherný skleněný lustr ze 60tých let. Musel jsem ho kompletně rozebrat, vyčistit, upevnit uvolněné skleněné listy, přeleštit kovové části, dát nové kabely, atd. A stálo to za námahu, zákaznice byla velmi spokojená. Jednalo se o památku po babičce, tak snad znovu visí v "parádním pokoji".

Repase retro lustru - sklo, kov

Léta šedesátá, opět se vrací do módy. Krásný tříramenný lustr, kompletně vyčištěno, kovové části vyleštěny, nová kabeláž. Výsledek posuďte sami.

Restaurování historických bakelitových telefonů

Přístroje měly popraskaný bakelit a byla na nich znát léta používání. Už jsou na tom lépe a zdobí retro kancelář mého klienta.
I jednotlivé solitérní kousky přinášejí zajímavé oživení moderního interieru.

Repase - rádio KÖRTING

Zákazník přinesl rádio po dědovi. Bylo v zachovalém stavu, stačilo jen kompletně vyčistit, opravit a nakonzervovat původní lak, dát nové žárovky a oživit bakelitové knoflíky. Malá investice, krásný výsledek.

Repase - hudební skříň SUPRAPHON LE 58 - rok 1958

Krásný kus s ještě lepším zvukem, který dnes moderní plastové přístroje nenabídnou. Celkově vyčištěno, původní lak opraven a nakonzervován. Dal jsem nový brokát, vyleštil kovové ozdoby a knoflíky. Přístroj je jak nový, včetně návodu. Majitel váhal, zda se oprava vyplatí, nakonec byl rád, že se tak rozhodl.

Repase - gramorádio TESLA TÁBOR II - rok 1956/57

Toto je opravdu impozantní přístroj a na svou dobu luxusní. Po konzultaci se zákazníkem jsem rádio celkově vyčistil, opravil a nakonzervoval původní lak, vyčistil a oživil bakelitové části a stupnici. Plně funkční, hraje krásně a ještě dlouhá léta bude dělat radost.

Repase - kuchyňské hodiny PRIM - rok 1959

Pane,, kam nesete ty hodiny,, do kontejneru, už jsou starý a nejdou. To je škoda,, tak si je vemte,, děkuju. Vyčistil jsem letitou mastnou špínu a ani nevím, jak se mi je podařilo zprovoznit. Jdou přesně,, jak říkal Vlasta Burian,, "na chlup".

Repase - rádio TESLA 605A Blaník - rok 1951/53

Pokud je přístroj v zachovalém stavu, "stačí "  jen celkově vyčistit, opravit a nakonzervovat původní lak, oživit bakelitové knoflíky, dát nové žárovky, šňůru a výsledek je báječný. Krásné staré rádio se zachováním patiny, s minimálními známkami používání.

Nástěnné hodidy PRIM pendlové - rok 1959

Tyto hodiny jsem koupil v jednom vetešnictví. Hlavním znakem byla letitá špína a mastnota, chyběla zadní deska a nešly. Tak jsem je vyčistil, promazal, zprovoznil, dal novou zadní desku a už dělají radost novému majiteli. Tedy, nejsem hodinář, ale nějak se mi to povedlo -:))

Repase - bakelitová stolní lampa z 50. let

Tuto stolní lampičku znají pamětníci a ti mladší z filmů pro pamětníky. Už jich moc není a tak se vyplatí jejich restaurování. Tato lampa měla orezlý krk, zcela zpuchřelou elektroinstalaci a stínítko bylo rozlomené na tři kusy. Podařilo se mi jí uvést do takřka původního stavu.

Repase - gramorádio TESLA 1003A Orchesstr - rok 1958/59

Nádherné gramorádio z konce 50. let. Ke spokojenosti zákazníka byl přístroj dokonale vyčištěn, původní lak opraven a nakonzervován. Stupnice vyleštěna, knoflíky a palstové prvky oživeny. A výsledek, přístroj je jak nový, s minimálními známkami používání a plně funkční.

Repase - rádio TESLA 410 U - rok 1952/53

Krásné bakelitové rádio z první poloviny 50. let. Bylo " uloženo " ve sklepě a zdálo se, že už nikoho nepotěší. Tak jsem ho rozebral, vyčistil, opravil a oživil bakelit a knoflíky, sehnal jsem mu původní pletenou šňůru a také dal nový brokát,, a ejhle,, svítí a hraje. Věřím, že majitel z něj má radost,,, ( aspoň se tak tvářil ). -:))

Repase bakelitového rádia TELEFUNKEN - SUPER 944W - rok 1939/40

Toto bakelitové rádio se vyrábělo v Německu v letech 1939/40. Bakelitovou skříňku jsem vyčistil a nakonzervoval a dal nové hliníkové lišty po obvodu. Důkladnou očistou prošlo také šasi a stupnice. Nyní je z tohoto rádia krásný sbírkový předmět.

Repase - celobakelitová stolní lampa z 50. let

Těchto stolních celobakelitovách lamp se moc nedochovalo a to z toho důvodu, že bakelitový krk je poměrně křehký. U této lampy byl vzadu vyštíplý stojan a prasklé stínítko. Podařilo se to opravit tak, že to není znát, bakelit je celkově oživen a nakonzervován. Krásný retro kousek, sběrateli velmi vyhledávaný.